Цікаві факти про Григорія Єфімовича Распутіна

Григорій Єфімович Распутін — цікаві факти

Григорій Юхимович Распутін був селянином, який став другом російського імператора Миколи II. Представляємо цікаві факти про Распутіна.

Портрет

Дитинство

1. Григорій Юхимович Распутін народився в селі Покровське Тобольської губернії. Офіційна дата його народження 21 січня 1869 року. Батьки були селянами, батько-Юхим Якович, мати – Ганна Василівна Паршукова.
  2. З селянської переписної книги відомо: рід Распутіних пішов від предка Насона на прізвисько «Роспута», який був сином селянина, що прийшов в село Покровське в 1662 році. Прізвище з часом трансформувалася з Роспутіни в Распутіни і за змістом означала «роздоріжжя» або «роздоріжжя». Надалі «старець» додав до неї слово «Нових», щоб відрізнятися від великої кількості однофамільців, які жили в рідному селі.
  3. У дитинстві Григорій часто хворів, і це стало однією з причин його паломництва по християнських місцях в молоді роки.

Паломництва

1. Починаючи з 1887 року залишивши селянську працю, Распутін відвідав ряд християнських місць Уралу і Сибіру, серед яких був монастир, розташований в місті Верхотур’ї.
  2. У 1890 році Григорій Юхимович, повернувся до праці сільського трудівника. Проте вже в 1893 відправився паломником на грецьку гору Афон, а також побував в Єрусалимі.
  3. У 1900 році відвідав Києво-Печерську Лавру, на зворотній дорозі зупинився в Казані, де познайомився з викладачами духовної академії.

Петербург і царська сім’я

1. У 1903 році Григорій Юхимович приїхав до Петербурга і зупинився у єпископа Сергія Староміського. У цей період він познайомився з багатьма впливовими людьми з духовенства.
  2. Вже до 1904 року Распутін в середовищі російських дворян був відомий як «старець».
  3. Вхожі до імператриці Олександрі Федорівні чорногорські княжни, розповіли їй «про святу людину», як про нову «релігійну знаменитість», однак тільки через декілька років Григорій Юхимович став виділятися з кола «старців»
  4. Судячи із записів зі щоденника Миколи II, він вперше зустрівся з Распутіним 1 листопада 1905 року.
  5. Миколі II здавалося, що в присутності «старця» хвороба гемофілія, якою був хворий спадкоємець престолу, проходила легше, тому Распутін періодично бував в царському домі.

Звинувачення у сектанстві

1. Розслідування про приналежність Распутіна до секти «хлистів» неодноразово проводилися представниками Православної церкви. Довести приналежність Григорія до цієї секти не вдалося.
  2. У 1907 році консисторією Тобольська за доносом, на Григорія Юхимовича було заведено справу, в якій йому пред’являлися звинувачення в проповідуванні «хлистовскої» єресі і створення групи своїх послідовників. В результаті розслідування фахівцями по сектам довести провину Распутіна не вдалося.
  3. У 1912 році Микола II наказав знову розслідувати приналежність цілителя до забороненої секти. Тобольський єпископ Алексій, який проводив дізнання, особисто неодноразово розмовляв з Распутіним, зробив висновок, що Григорій Юхимович відноситься до «духовних людей», і ні до якої секти не належить. Так що, цілком можливо, Григорій Распутін був звичайним православною людиною і ні в якій секті не перебував.

Радник царя

1. Вороги Распутіна звинувачували його в незаконному цілительстві, називаючи його «лікарем-шарлатаном». Причому ними наводилися конкретні приклади загибелі людей після його лікування, але все це не доведено, можливо, це все наклеп.
  2. Цар вважав, що він міг знімати напади хвороби у цесаревича Олексія, який хворів на гемофілію, на відміну від придворних медиків, які мало чим могли допомогти страждаючому хлопчикові.
  3. Григорій казав, що династія Романових загине після його смерті. Це зовсім не пророцтво, просто він постійно утримував Миколи II від неправильних дій, Григорій думав, що цар може зробити помилки, які призведуть до падіння династії. Наприклад, в 1915 році він виступав за краще постачання Санкт-Петербурга хлібом, а недолік хліба в російській столиці в 1917 році привів до Лютневої революції. У 1913 році відрадив Миколу II прийняти участь в Балканській війні, і взагалі він був проти того, щоб Росія воювала.
  4. Распутін відмовляв Миколу II розпочинати Першу світову війну, вказуючи на те, що вона принесе народу лише страждання. Згодом, він також виступав за вихід з неї і укладення мирного договору з Німеччиною.

Звички

1. Де б не знаходився Распутін, двері його житла завжди були відкриті для нужденних. Він часто роздавав гроші біднякам.
  2. Григорія Юхимовича часто звинувачували в аморальності, проте жодного випадку аморальної поведінки довести не вдалося, цілком можливо, що це наклеп.
  3. З появою Григорія Юхимовича в царській родині за ним був встановлений негласний нагляд поліції, який не знімали до самої його смерті.
  4. Присутність простого мужика в царському палаці дуже дратувало дворян, деякі з яких вважали, що Микола II приймає відповідальні рішення під впливом «старця».

Сім’я

1. Распутін був одружений на селянці Дубровиній Просків’ї Федорівні з 1890 року. У цьому шлюбі народилося троє дітей – дві дівчинки і хлопчик.
  2. У 1913 році Григорій Юхимович привіз дочок з села Покровське в Петербург. У столиці вони проживали з батьком, навчалися в приватній школі.
  3. Після революції 1917 року дочка Мотрона змогла виїхати до Франції, а потім до США. Решта членів сім’ї вдова, дочка Варвара і син Дмитро в 1922 році були визнані «злісними елементами», а будинок і господарство були націоналізовані. У 1930 році органи НКВС, всю сім’ю заарештували і вислали північні райони Тюменської області, подальша доля їх невідома.

Вбивство

1. У 1914 році в селі Покровське Распутіна вдарила ножем в живіт мешканка Царицина Хіонія Гусєва, поранення було важким. «Старця» відвезли для лікування в Тюменську лікарню. Слідство у справі тривало приблизно рік, прийшло до висновку, що жінка, яка напала на Григорія, страждає психічним розладом, у зв’язку з цим вона не підлягає кримінальній відповідальності. Після чого Гусєву відправили в психіатричну клініку.
  2. Замах на Григорія Юхимовича викликав великий резонанс у суспільстві, перші шпальти газет, у тому числі іноземних широко висвітлювали те, що сталося.
  3. Вночі 30 грудня 1916 року Распутін був убитий в палаці Юсупових в Санкт-Петербурзі. Виконавцями злочину слідством були названі монархіст в.м. Пурешкевич, князь Ф. Ф. Юсупов, великий князь Дмитро Павлович. Серед змовників був офіцер із Секретної розвідувальної служби Великобританії Освальд Рейнер.
  4. Під час слідчих дій злочинці плуталися в показаннях і періодично їх міняли. Загальна картина вбивства виглядала так: в підвалі палацу Юсупових «старця» спершу намагалися отруїти вином і пирогом з ціаністим калієм, потім побачивши, що отрута не діє, стріляли в нього, після чого повалене тіло топтали. Труп вивезли на автомобілі і скинули в ополонку Неви, де він був виявлений перехожим наступного дня. Чому отрута на подіяла? Її не було, лікар, який мав поставити отруту, її не поставив, оскільки він не хотів нікого вбивати, про це він розповів, перебуваючи в еміграції.
  5. Патологоанатом, який проводив розтин трупа Распутіна виявив три смертельні поранення: в живіт, в нирку і в голову, а також численні сліди тілесних ушкоджень.
  6. Распутіна поховали на території Царського Села в Олександрівському парку.
  7. Місце поховання «старця» після Лютневої революції було знайдено. За наказом голови Тимчасового уряду Керенського, труну з тілом убитого спалили в котельні Політехнічного інституту.